Dažnai girdite apie marketingo strategijas, tačiau nežinote, kuo jos naudingos ir kodėl yra svarbios kiekvienam verslui?
Rinkodaros strategija (kitaip – marketingo strategija), tai lyg tam tikras verslo planas, kurio pagrindinis tikslas yra įtikinti klientus pirkti to verslo prekes ar paslaugas. Rengiant strategiją sužinoma, kaip pasiekti potencialius klientus ir juos paversti nuolatiniais.
Trumpai tariant, turėdami konkrečią marketingo strategiją, veiksite sėkmingiau. Tarptautinė rinkodaros paslaugų įmonė „CoSchedule“ pateikia išties reprezentatyvius apklausų duomenis: įmonės, turinčios rinkodaros strategiją, yra 313 % sėkmingesnės už jos neturinčias.
O neturėdami detalios, raštu parengtos strategijos nežinosite, kas yra jūsų klientai, bus labai sunku kurti jiems pritaikytus produktus ir tiesiog švaistysite pinigus neefektyviai reklamai.
Įsidėmėkite: rinkodaros strategija būtina visiems verslams, siekiantiems aukštumų.
Turinio rodyklė
Esminiai rinkodaros tikslai ir strategijos komponentai
Aiškioje rinkodaros strategijoje pirmiausia turėtų būti numatyta, ką konkrečiai įmonė atstovauja, kaip ji veikia ir kodėl nusipelnė klientų dėmesio. Savo ruožtu gerai suformuluotas vertės pasiūlymas suteikia visiems įmonėje dirbantiems rinkodaros specialistams tarsi šabloną, padedantį imantis bet kokių iniciatyvų, susijusių su įmonės produktų ar paslaugų reklama.
O galutinis rinkodaros strategijos tikslas – pelnyti konkurencinį pranašumą. Taigi, kiekvienas verslas turi perprasti savo klientų poreikius ir norus. Nesvarbu, kokiomis priemonėmis įgyvendinsite rinkodaros strategiją, visos jos turėtų padėti veiksmingai atspindėti pagrindinį įmonės vertės pasiūlymą.
Pavyzdžiui, kelių didžiųjų Lietuvos prekybos centrų marketingo strategija paremta mažomis kainomis arba išskirtine lokacija (tarkime užmiestis). Pagal ją prekybos centrai savo vartotojams kuria tam tikrus vertės pasiūlymus.
Ši rinkodaros strategija atsispindi TV reklamose, spaudoje ir net nuomonės formuotojų skelbiamame turinyje, tačiau visur akcentuojama ta pati pirkėjams kuriama vertė – mažesnės nei kitur kasdienių produktų kainos ar patogi vieta.
Kaip marketingo strategija atrodo praktikoje?
Marketingo strategijoje turėtų būti išsamiai aprašytos reklamos, informacijos sklaidos ir viešųjų ryšių kampanijos, kurias turi vykdyti įmonė, taip pat numatyta, kaip įvertinti visų šių iniciatyvų efektyvumą.
Rinkodaros plano komponentai gali būti ir:
- Rinkos tyrimai;
- Specialiai pritaikyti pranešimai, skirti tam tikroms demografinėms / geografinėms sritims;
- Rinkodaros kanalų pasirinkimas;
- Metrika, padedanti pamatuoti rinkodaros priemonių efektyvumą.
Rinkodaros strategijų tipai
Pati rinkodaros strategijos sąvoka gali atrodyti paini, tačiau dažnai klientai susiorientuoja, kas ir kaip, kai paminime šių strategijų tipus. Tai:
- Turinio rinkodara;
- Optimizavimas paieškos sistemoms (SEO);
- Mokama reklama žiniasklaidoje;
- Google Ads mokama reklama;
- Skaitmeninė rinkodara (kitaip – internetinio marketingo strategija);
- Produkto rinkodara;
- Rinkodara el. paštu (naujienlaiškiai ir el. laiškų automatizacijos);
- Socialinių tinklų rinkodara;
- Partnerystės ir kt.
Prie kiekvieno strategijos tipo gali darbuotis atskiros komandos ar pavieniai specialistai, tačiau idealu, jei į bendrą visumą pavyksta integruoti skirtingus rinkodaros tipus. Tai visuose naudojamuose kanaluose padeda kurti nuoseklesnius prekės ženklo pranešimus.
Taip pat, žinoma, įmonės pranešimai spaudai skirsis nuo įrašų instagrame, tačiau net ir skirtinguose pranešimuose turi atsispindėti viską jungiantis momentas. Tai užtikrina sklandesnę vartotojų patirtį, leidžia paprasčiau didinti prekės ženklo žinomumą.
Marketingo strategijos kūrimas
Norint sukurti apgalvotą ir, svarbiausia, praktiškai veikiančią rinkodaros strategiją, būtini keli žingsniai, aptarkime juos.
1. Nusistatykite marketingo tikslus
Nors pagrindinis kiekvienos įmonės tikslas yra padidinti pardavimus, rinkodaros strategija taip pat gali būti orientuota į trumpalaikius tikslus, pavyzdžiui:
- Autoriteto įtvirtinimas;
- Aktyvesnis klientų įsitraukimas;
- Galimybių generavimas ir kt.
Šie mažesni tikslai – tarsi į smulkesnius ir labiau apčiuopiamus žingsnelius suskirstytas rinkodaros planas. Išbandykite naudingą SMART sistemą tikslams nusistatyti.
2. Sudėliokite tipinio kliento profilį
Kiekvienas produktas ar paslauga turi tipinį idealųjį klientą (žmogų, kuris mielai pirks prekes ar paslaugas). Todėl reikėtų pasižymėti viską, ką žinote apie savo esamus pirkėjus:
- Kas jie tokie?
- Kuo jie labiausiai domisi?
- Kokias problemas jie nori išspręsti?
- Kas juos sulaiko nuo tų problemų sprendimo?
- O kokius sprendimo būdus klientams siūlo jūsų konkurentai?
- Kokiomis reklamos, komunikacijos ir žiniasklaidos priemonėmis lengviausia tuos klientus pasiekti?
Pavyzdžiui, jei įmonė prekiauja moteriškais drabužiais, puiki terpė reklamuotis gali būti moterims skirti žurnalai, su grožiu ir mada susiję tinklaraščiai, taip pat prekės ženklo gaminius gali reklamuoti mada besidominčios nuomonės formuotojos.
3. Sukurkite prekinio ženklo žinutę
Kai jau išsikėlėte tikslus, laikas sukurti konkrečią žinutę. Jūsų klientai turi tam tikrą problemą, kurią reikia išspręsti, o ją sprendžiant pasitaikė tam tikrų trikdžių arba jie tiesiog nežino, kad egzistuoja sprendimas. Juokinga, bet kartais klientas gali net nežinoti, kad egzistuoja ir pati problema, o mes galime ją pristatyti.
Taigi, rinkodaros žinutė ir turi atspindėti, kaip jūsų verslo siūlomas produktas ar paslauga išspręs klientų problemą ir pagerins jų gyvenimą.
Taip pat kuo jūsų sprendimas yra pranašesnis, lyginant su pateiktu konkurentų? Kaip klientai išloš pasirinkę jus, o ne konkurentus?
4. Nusistatykite biudžetą
Beje, sklaidos kanalai labai priklauso nuo to, kiek verslas gali išlaidauti. Ar užsakysite reklamą? O gal dirbsite su nuomonės formuotojais ar žinomais žmonėmis?
Arba gal tiesiog tikėsitės vartotojų įsitraukimo socialiniuose tinkluose neišleidžiant nė kiek pinigų? Ar siųsite pranešimus spaudai žiniasklaidos priemonėms tikėdamiesi, kad jie susidomės ir paruoš apie jus reportažą ar parašys straipsnį?
Biudžetas labiausiai ir nulemia, kokiais kanalais galite reklamuotis.
5. Pasirinkite tinkamus reklamos kanalus
Net ir pati geriausia, labiausiai apgalvota žinutė neveiks, jei ji bus perduota netinkamais kanalais.
Tinkamiausio rinkodaros kanalo pasirinkimas priklausys nuo to, kas jūsų klientai, kuo jie pasitiki, kokio tipo medijomis naudojasi, galiausiai, kiek lėšų jūs patys galite skirti / su kokiu biudžetu galite startuoti.
Pavyzdžiui, kai kurios įmonės daugiausia naudos gaus savo interneto svetainėje tiesiog kurdamos tinklaraščio įrašus, kitos – iš mokamų skelbimų socialiniuose tinkluose, o trečios bendrai iš reklamos internete.
Taigi, rasti tinkamiausią vietą savo kurtam turiniu viešinti – jau kone pusė sėkmės.
6. Stebėkite pamatuojamus rodiklius (KPIs)
Norėdami koreguoti rinkodaros strategiją, turite žinoti, ar konkrečios žinutės pasiekia auditoriją.
Taigi, nusistatykite, kas jums padės įvertinti reklamos sėkmę. Ar tikrai rezultatus galima aiškiai nustatyti, pamatuoti? Pavyzdžiui, galite nuspręsti stebėti:
- Naujų sekėjų kiekį;
- Naujų pardavimų kiekį iš tam tikro kanalo;
- Tam tikro marketingo kanalo ROI (return on investment);
- Klientų free-trial;
- Klientų registracijas;
- Kiek klientų tapo nuolatiniais (t. y. perka nebe pirmą kartą);
- Pajamas;
- Tam tikro produkto pardavimus;
Vėlgi tai, kokius apčiuopiamus rodiklius vertinsite, priklauso nuo jūsų rinkodaros kampanijos tikslų ir verslo tipo.
Rinkodaros strategijos pavyzdys
Pateiksime ir du rinkodaros strategijos pavyzdžius.
„Red Bull“
„Red Bull“ rinkodaros strategijoje atsispindi drąsa, netradicinis mąstymas. Šis renginių rinkodarą pasirinkęs prekės ženklas remia ekstremalaus sporto renginius, patrauklius nuotykių trokštantiems klientams.
„Red Bull“ bendradarbiauja su sportininkais ir asmenybėmis, įkūnijančiomis drąsą, nuotykių kupiną prekės ženklo dvasią bei identitetą.
„Nike“
„Nike“ taip pat pasitelkia įtakingus žmones ir siekia su auditorija užmegzti gilesnį ryšį. Tai prekės ženklas daro bendradarbiaudamas su žinomais sportininkais, nuomonės formuotojais.
„Nike“ sumaniai išnaudoja Instagramą, Twiterį (arba X) ir platformą „TikTok“, kuriose kuria patrauklų sporto vaizdinį turinį ir interaktyvias kampanijas, įkvepiančias auditoriją ir suteikiančias jai daugiau saviraiškos galimybių.
Ar galime padėti su jūsų marketingo strategija?
Taigi, tikimės, kad bent vienas marketingo strategijos pavyzdys jus įkvėpė ar parodė kryptį. O jei ir jūs norite susikurti rinkodaros strategiją ir sėkmingai ją įgyvendinti, kreipkitės į „Demoagency“.
Esame sukaupę nemažai patirties, tad neabejojame, kad galėsime padėti ir jums. Turėkite omenyje, kad marketingo strategijos parengimas nėra itin greitas procesas, tačiau gaunama nauda – išties apčiuopiama.